지금 무료 견적을 받아보세요!
F24 Flow Sensor On Boiler Brief Introduction
The REGAL F24 flow sensor on boiler adopts the principle of a spiral flow cylinder. When the liquid flow passes through the guide cylinder, the direct current becomes an eddy current. The speed of the magnetic rotor placed in the guide cylinder is proportional to the flow speed. The working principle of the boiler flow sensor is designed according to the spiral tube principle, and this design can improve accuracy and low pressure. It has good performance in went-mounted boilers, water heaters, water dispensers, and other equipment. However, different products have different designs and requirements for flow sensors. Such as connection mode, cable length, pressure requirements, etc.
The flow sensor on boiler is small in size, light in weight, intuitive, and clear in display reading. With high quality and precision. If connected to a Hall element, no additional screws need to be installed. The element and sensor will form a closed cavity so that no cracking situation will occur. In addition, the flow sensor has good electromagnetic compatibility.
In addition, if you are interested in our homepage, please contact us to discuss the details.
Flow Rate Sensor Specification
| 모델 번호 | F24 Flow Rate Sensor |
| 터미널 유형 | 3핀 표준 커넥터 및 전선 (표준 길이는 150mm이며, 맞춤 제작도 가능합니다) |
| 인터페이스 유형 | 2*G1/2 |
| 작동 유량 간격 | 1L/분 ~ 30L/분 |
| 절연 강도 | 500VAC(<3mA) |
| 작동 전압 | DC 4.75V ~ DC 5.25V |
| 작동 전류 | 15mA |
|
낮은 출력 듀티 사이클 |
50% |
| 과부하 압력 | 12바(@40℃) |
| 작동 온도 | -15~85℃ |
| 부하 시 서비스 수명 | 200,000 사이클 |
| 보호 수준 | IP20 |











