지금 무료 견적을 받아보세요!
F31 Flow Sensor Switch Description
The F31 flow sensor switch can detect the flow rotational speed and output the SWFM through the Hall sensor from the circuit board. It also has a wide working flow range that is from 1.0L/Min to 30.0L/Min. So, it covers many kinds of products, such as the boiler, water heaters, hanging furnaces, water dispensers, drinking fountains, and so on. Meanwhile, the F3 series use the latest sealing process to increase the working performance in a wet environment. This kind of sealed structure does not need to install the screw so it also has a higher bearing capacity. We also got the patents for the F3 series water flow sensors, which patent number is “201920158951.X”.
Besides, the F3 not only has a good electromagnetic compatibility characteristic but also has a wide working temperature range, please check the specification as following below. Because of the rational design, it has a few losses for the pressure when working. What’s more, the impeller can reduce the blocking happen and keep it clean.
F31 water flow sensor switch connection is through 2 pieces of G1/2 connector while the F32 has 1*G1/2 & 1*quick connector, and F33 has 2*quick connectors. Welcome to contact us to get the other senor’s information.
All in all, the F31 flow sensor switch is of high quality and has good performance in detecting, welcome to contact us to get more information. If you need to check more types of flow sensors, 자세한 내용은 링크를 클릭하여 확인하십시오. 일반적으로 온수기 및 보일러에는 유량 센서 스위치뿐만 아니라 다른 부품도 필요합니다. 공기압 스위치 그리고 릴리프 밸브 또한, 다음에서도 이용 가능합니다. 리갈.
Flow Sensor Switch Specification
| 모델 번호 | F31 Flow Sensor Switch |
| 터미널 유형 | 3핀 표준 커넥터 및 전선 (표준 길이는 150mm이며, 맞춤 제작도 가능합니다) |
| 인터페이스 유형 | 2*G1/2 |
| 작동 유량 간격 | 1L/분 ~ 30L/분 |
| 절연 강도 | 500VAC(<3mA) |
| 작동 전압 | DC 4.75V ~ DC 5.25V |
| 작동 전류 | 15mA |
|
낮은 출력 듀티 사이클 |
50% |
| 과부하 압력 | 12바(@40℃) |
| 작동 온도 | -15~85℃ |
| 부하 시 서비스 수명 | 200,000 사이클 |
| 보호 수준 | IP20 |











