지금 무료 견적을 받아보세요!
Flow Rate Sensor Description
The REGAL F21 liquid flow rate sensor belongs to the straight barrel turbine type sensor, we also can call it water flow detector as well. Meanwhile, the working principle is according to the spiral guide tube principle and this design can improve the precision and low pressure low. So tha it will have a very good performance in in wall-hanging boiler, water heater, water dispenser, etc. However, different products have differenet design and requirement for the flow sensor. Such as the connection way, cable length, pressure requirement, and so on.
The F21 flow rate sensor has a G1/2 screw thread connector, which is high quality & high precision. If it connect with the Hall element, it don’t need to install extra screws. The element and sensor will form a closed cavity so that the dehiscent situation won’t happen. Besides, this flow rate sensor also has a good compatibility in electromagnetism.
What’s more, you also can custom the cable length, welcome to contact us to discuss the details.
For more water flow sensors, welcome to visit the page and if you need to know more about REGAL welcome to visit our home page to check. Moreover the flowing product, we also has the air pressure switch and sensors, safety relief values, water level switch & sensors, and so on. Thank you very much!
Flow Rate Sensor Specification
| 모델 번호 | F21 Flow Rate Sensor |
| 터미널 유형 | 3핀 표준 커넥터 및 전선 (표준 길이는 150mm이며, 맞춤 제작도 가능합니다) |
| 인터페이스 유형 | 2*G1/2 |
| 작동 유량 간격 | 1L/분 ~ 30L/분 |
| 절연 강도 | 500VAC(<3mA) |
| 작동 전압 | DC 4.75V ~ DC 5.25V |
| 작동 전류 | 15mA |
|
낮은 출력 듀티 사이클 |
50% |
| 과부하 압력 | 12바(@40℃) |
| 작동 온도 | -15~85℃ |
| 부하 시 서비스 수명 | 200,000 사이클 |
| 보호 수준 | IP20 |











