지금 무료 견적을 받아보세요!
Sensor Flow Switch Description
The F23 sensor flow switches flow sensor is also a straight-through turbine-type sensor, which adopts the principle of a spiral flow guide cylinder. When liquid flows through the flow guide cylinder, DC becomes an eddy current. The speed of the magnetic rotor placed in the flow guide cylinder is proportional to the velocity. Hall sensors are installed on the circuit board since the rotation speed and transmit the square wave frequency through the circuit. The hall element and the cavity are packaged as a whole, without screws to avoid cracking. This product is suitable for use in wall-mounted furnaces, water heaters, and drinking water systems.
F23 sensor flow switches flow sensor is characterized by a fast interface mode, working flow range of 1.0L/Min to 30LMin, high quality, high precision products, good electromagnetic compatibility, wide pressure loss, and excellent sealing performance.
Flow Rate Sensor Specification
| 모델 번호 | F23 Flow Rate Sensor |
| 터미널 유형 | 3핀 표준 커넥터 및 전선 (표준 길이는 150mm이며, 맞춤 제작도 가능합니다) |
| 인터페이스 유형 | 2*G1/2 |
| 작동 유량 간격 | 1L/분 ~ 30L/분 |
| 절연 강도 | 500VAC(<3mA) |
| 작동 전압 | DC 4.75V ~ DC 5.25V |
| 작동 전류 | 15mA |
|
낮은 출력 듀티 사이클 |
50% |
| 과부하 압력 | 12바(@40℃) |
| 작동 온도 | -15~85℃ |
| 부하 시 서비스 수명 | 200,000 사이클 |
| 보호 수준 | IP20 |











