¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión de agua Lowes para cafetera, corriente 0,05 A
The low water pressure switch coffee machines are rated for 0.05A 24VDC & 1A 125/250VAC; designed specifically for requiring smaller pressure bands with your tolerance and wide service temperature range.
Lowes Water Pressure Switch
Lowes Water Pressure Switch Coffee Maker
The lowes water pressure switch coffee maker with a wide range of applications, it can not only be used in hot bath SPA heater control systems but also can be used in water heaters, water dispensers, coffee machines, beer machines,s and so on. This kind of micro pressure switch is very popular in the market because of its small size and easy installation.

Heater Pressure Switch Features
Meanwhile, the tolerance for W1 is small, designed for the product that needs a small error and a wide working temperature pressure range. As well as, the W1 can ensure a stable performance when working because of its distinctive design and high-quality material. Besides, the lowes water pressure switch has a long working life, its mechanical life is 200,000 cycles, and its electrical life is 100,000 cycles.RGEAL is your reliable ONE-STOP manufacturer supplier. Welcome to visit our product page to see more.
Lowes Water Pressure Switch Coffee Maker Machine Working Principle
Lowes water pressure switch is that the coffee pot has a high-pressure chamber. When the water starts to produce a lot of steam, the pressure cannot be discharged through the hole, so the pressure in the high-pressure chamber is greater than the atmospheric pressure. According to the query of relevant information shows: the coffee pot has a high-pressure chamber, when the water starts to produce a large amount of steam can not be discharged through the hole, so the pressure in the high-pressure chamber is greater than the atmospheric pressure, so the water rises along the pipe, the steam pressure in the chamber will flow down to the coffee filter.
W15 Gecko Pressure Switch Specification
| Número de modelo | W15 Water Pressure Control Switch |
| Connector | 12*14.5mm diameter |
| Medio de trabajo | Water or other liquid |
| Circuito | SPST-NO |
| Clasificación | 0.05A (1A)@ 20VDC (250VAC) |
| Rated pressure | 1.2 Mpa (174 psi) |
| Temperatura de funcionamiento | 40T110 (-40 to 110℃) |
| Mechanical Life | 20E4 (200000 cycles Min.) |
| Vida eléctrica | 10E4 (100000 cycles Min.) |
| Protection Level | IP54 |
| Standard Error | ±0.001 MPa |
Productos relacionados
-
interruptor de presión de agua
OEM W4 Water Pressure Switch Manufacturer for Domestic & Commercial Purifiers
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de baja presión para calentador de agua SPST-NO 24 V CC
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de presión Gecko SP NO para calentador de jacuzzis y spas
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de control de presión de agua 12*14.5 para calentador de caldera de gas
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de presión de agua para caldera 4 A NO de alta precisión
Leer más










