¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Sensor de nivel de agua líquida para lavadora
Water Level Sensor for Washing Machine
We are the liquid water level sensor manufacturer in China, the C2-C is one of them and it can detect the level of the water. Which is suitable for different kinds of washing machines and dishwashers.
Comparte esta página
Water Level Sensor for Washing Machine Features
- The C2-C is a water level sensor for washing machines, which can control multi-water levels.
- It is designed for the high-precision need when the washer is in a wide range temperature environment. So, our level sensor still can work well and stay at a stable water level no matter in summer or winter.
- Meanwhile, the C2 series sensors are tight & high-quality construction. Its shell material has UL94 V-2 fireproofing grade so that it can reduce some safety problems when used.
- People can install it easily and no need to change the switch size, universal & convenient.
- Besides, it has wide use in automatic wave washing machines, drum washing machines, dishwashers, and so on.
For more product information, welcome to click the link to see our product page. Meanwhile, REGAL is a pressure & flowing industry expert, welcome to visit our homepage for more information.
C2-C Level Sensor Specification
| Número de modelo | C2-C Water Level Sensor |
| Voltaje | DC5V±2% |
| Tolerancia del nivel del agua | Mín. +/-5 mmWC, Estándar +/-10 mmWC |
| Rango/frecuencia del nivel del agua | 0~130 mmWC / 42.3~39.6 (kHz) |
| Presión permitida | Máx. 760 mmWC |
| Temperatura de funcionamiento | 0~50°C (T50) |
| Humedad ambiental | 95% humedad relativa Máx. |
| Corriente permitida | 72 mA Máx. |
| Tamaño de la interfaz | Diámetro exterior: 5,5 mm |
| Medio de trabajo | Aire |
| Instrucciones de instalación | El diafragma está instalado en un plano horizontal y la interfaz de presión se encuentra debajo. |
| Diafragma | Silicona |
| Material de la carcasa | PP+GF, UL94 V-2 |
| formador de bobinas | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Vida de servicio | 50000 ciclos |
Productos relacionados
Productos relacionados
-
Sensor de nivel de agua
Interruptor de control del sensor de nivel de agua del calentador de agua solar C32-A008
Leer más -
Sensor de nivel de agua
Sensor electrónico multiseñal de nivel de agua para lavadora C2-A, 5 V CC
Leer más -
Sensor de nivel de agua
Sensor de presión y nivel de agua C31-A 0 – 325 mmW.C Lavavajillas Lavadora
Leer más









