¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Sensor de presión y nivel de agua C31-A 0 – 325 mmW.C Lavavajillas Lavadora
REGAL C31-A water level pressure sensor can output the electronic signal continuously so that it can detect multipurpose water levels at the same time, which is widely used in the washing machine to detect the water level valve.
Water Level Pressure Sensor Features
The C3 series water level sensors are specially designed for applications that need precision tolerances performance, as well as they also can control different levels at the same time. It also has a wide temperature range so that the C3 water level pressure sensor can maintain stable water levels in both cold winters and hot summers.
Lightweight and precise design but high quality because the shell is made of PP & GF material, and its flame retardant grade is UL94 V-2. Besides, we can install it easily and the terminal connection size is suitable for today’s popular washing machines, customers do not need to change any mounting size that can be used directly.
Es más, como profesional manufacturer of pressure & flow products, our water level switch, sensor de nivel de agua, flow sensor, etc are suitable for washing machines, dishwashers, gas boilers, and water heaters. Please click the link to see more.
The Difference Between the Water Level Sensor & Water Level Switch
Unlike the water level switch, the water level sensor single is a continuous output, not one-time output. Meanwhile, the sensor type is suitable to control multiple water levels which is dependent on the circuit design and requirement. But the water level switch can’t, they only can control the fixed quantity of water level. Therefore, the water level sensor is more convenient for washing machines or dishwasher manufacturers. For more differences between them, welcome to contact us to get more information.
C31-A Characteristic datasheet

C31-A Water Level Pressure Sensor Specification
| Número de modelo | C31-A Water Level Pressure Sensor |
| Voltaje | DC5V±2% |
| Tolerancia del nivel del agua | Mín. +/-5 mmWC, Estándar +/-10 mmWC |
| Rango/frecuencia del nivel del agua | 0~325 mmWC / 26~21,4 (kHz) |
| Presión permitida | Máx. 760 mmWC |
| Temperatura de funcionamiento | 0~50°C (T50) |
| Humedad ambiental | 95% humedad relativa Máx. |
| Corriente permitida | 72 mA Máx. |
| Tamaño de la interfaz | Diámetro exterior: 5,5 mm |
| Medio de trabajo | Aire |
| Instrucciones de instalación | El diafragma está instalado en un plano horizontal y la interfaz de presión se encuentra debajo. |
| Diafragma | Silicona |
| Material de la carcasa | PP+GF, UL94 V-2 |
| formador de bobinas | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Vida de servicio | 50000 ciclos |
Productos relacionados
-
Sensor de nivel de agua
Interruptor de control del sensor de nivel de agua del calentador de agua solar C32-A008
Leer más -
Sensor de nivel de agua
Sensor electrónico multiseñal de nivel de agua para lavadora C2-A, 5 V CC
Leer más









