¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión diferencial de aire 0,2 A 30 V CA normalmente abierto y normalmente cerrado
The A52T is an air differential pressure switch, it can detect the air flowing and switch the circuit by the air, the differential pressure is the high pressure & low pressure, if you need to know how to wire the hoses for the air pressure switch, please check the link.
Comparte esta página
Air Differential Pressure Switch Details
The A52T air pressure switch has a kind of precision shrapnel to be a transient slicing element to detect and switch it. This design is efficient & accurate, for example, it has a wide range of pressure while it has small errors. Meanwhile, we also got the design patent. We welcome you to contact us to get the patent number.
A52T Air Differential Pressure Switch Features
- We can customize the set on and set off pressure value, so you get the switch as you need.
- Meanwhile, our pressure switch’s working principle is the latest upgrade version with our own patent, which is high precision & a wide test range.
- Besides, the A5 series has a sealed structure, which is dust & waterproof. So that it can work in a hostile environment and work well for a long time without malfunctioning.
- Wide use range. For example, the strong row gas water heater, gas wall-hanging boilers, the filter system of commercial air conditioners, the VAC system, and so on.
A52T Pressure Switch Specification
| Número de modelo | A52T Air Differential Pressure Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST-NO, SPST-NC, SPDT |
| Clasificación | 0.2(0.1)A @ 30VDC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Temperatura de funcionamiento | -40 to +120℃ |
For more product information, please go to visit our product page to check, we are a professional manufacturer supplier in pressure and flow control.
Productos relacionados
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial A411 para sistema VAV de filtro de aire
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire HVAC A402, piezas para calentador de agua, 0.5 psi
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de flujo de aire 1(0,5)A 125/250VAC NO
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más











