¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión de agua para caldera 4 A NO de alta precisión
The W2 boiler water pressure switch is a high precision water pressure detecting switch with microswitch construction, which not only can be used in boilers but also in many devices need to detect the pressure. Such as the coffee machine, beer machine, water dispenser, medical devices, and so on.
Boiler Water Pressure Switch Description
The W2 boiler water pressure switch can detect the pressure range from 10Kpa to 100Kpa, which belongs to the middle-pressure type. It not only uses the silica gel diaphragm as the transfer element but also uses the microswitch as an independent switching part. So that the performance of the part is reliable as well as high precision.
Meanwhile, it can not only can be used in boiler but coffee machine, beer machines, water dispensers, medical devices, and so on as well.
Boiler Water Pressure Switch Features
- The production standard is according to the CE ENEN1854, so the switch is high quality & reliable.
- The pressure is accurate and adjustable, so the user can ask us to set the pressure value from us.
- Water and electricity separation design: this desgin can avoid the electric leakage happen.
- Meanwhile, this water pressure switch has independent microswitch, not matter small or big raring are available.
- High quality material with wide working temperature range.
W2 Water Pressure Switch Specification
| Número de modelo | W2 Water Level Switch Washer |
| Circuito | SPST-NO |
| Medio de trabajo | Water or other compatible fluids |
| Clasificación | 4A 24VDC; 1A 125/250VAC |
| Protection Level | IP54 |
| Terminals | 6.3*0.8 mm (#250) |
| Overload pressure | 0.8 MPa (8 kgf/cm^2) |
| Temperatura de funcionamiento | -40℃ to + 110℃ |
| Tamaño de la interfaz | 13.2mm quick connect |
| Instrucciones de instalación | Any direction |
| Pressure Sensing Material | Silica gel |
| Pressure Connector Material | PA66 30GF UL94 V-0 & brass |
| Material de la carcasa | PA66 30GF UL94 V-0 |
| Mechanical Life | 100,000 cycles |
| Vida eléctrica | 50,000 cycles |
As a professional pressure switch & flow sensor manufacturer, we also accept the OEM & ODM service. And if you need to see more our pressure & flow products, welcome to visit the product page, thank you.
Productos relacionados
-
interruptor de presión de agua
OEM W4 Water Pressure Switch Manufacturer for Domestic & Commercial Purifiers
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de presión de agua Lowes para cafetera, corriente 0,05 A
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de baja presión para calentador de agua SPST-NO 24 V CC
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de presión Gecko SP NO para calentador de jacuzzis y spas
Leer más -
interruptor de presión de agua
Interruptor de control de presión de agua 12*14.5 para calentador de caldera de gas
Leer más










