¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Sensor electrónico multiseñal de nivel de agua para lavadora C2-A, 5 V CC
The C2-A washer water level sensor is different from the water level switch. The sensor type is the electric signal to control multi-water levels and you can detect any levels at the same time, which is higher efficiency and longer life. It not only can be used in washing machines but also is suitable for dishwashers.
C2-A Washer Water Level Sensor
This electronic washer water level sensor can control the multi-signal to detect the multi-water levels at the same time and your engineer can design it to your needs. Because of the mashing machine on the market, like the front loading washing machine and wave wheel washing machine. They require the sensor switch to detect multi-water levels so we researched and developed the water level sensor, which is perfect for them.
Meanwhile, our C2-A water level sensor is not only suitable for the washer but the dishwasher as well. Because the different models and different brands of devices require different types of water sensor switches, welcome to contact us or click the link to see more.
Besides, the C2 series was designed for applications where precision tolerances are still required over a wide temperature range. So, no matter in winter or summer it can keep working steadily. Because the electric sensor is different from the mechanical type, the C2 has a long service life that is 50,000 cycles at least.
C2-A Washer Water Level Sensor Specification
| Número de modelo | C2-A Washer Water Level Sensor |
| Voltaje | DC5V±2% |
| Tolerancia del nivel del agua | Mín. +/-5 mmWC, Estándar +/-10 mmWC |
| Rango/frecuencia del nivel del agua | 0~130mmWC / 42.3~39.6(kHz) |
| Presión permitida | Máx. 760 mmWC |
| Temperatura de funcionamiento | 0~50°C (T50) |
| Humedad ambiental | 95% humedad relativa Máx. |
| Corriente permitida | 72 mA Máx. |
| Tamaño de la interfaz | Diámetro exterior: 5,5 mm |
| Medio de trabajo | Aire |
| Instrucciones de instalación | El diafragma está instalado en un plano horizontal y la interfaz de presión se encuentra debajo. |
| Diafragma | Silicona |
| Material de la carcasa | PP+GF, UL94 V-2 |
| formador de bobinas | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Vida de servicio | 50000 ciclos |
C2-A Water Level Sensor Characteristic Curve

C2-A Washer Sensor Video Display
Productos relacionados
-
Sensor de nivel de agua
Interruptor de control del sensor de nivel de agua del calentador de agua solar C32-A008
Leer más -
Sensor de nivel de agua
Sensor de presión y nivel de agua C31-A 0 – 325 mmW.C Lavavajillas Lavadora
Leer más






