DEMANDEZ UN DEVIS GRATUIT DÈS MAINTENANT !
Capteur de niveau d'eau pour lave-linge C2-A, électronique multi-signaux, 5 V CC
The C2-A washer water level sensor is different from the water level switch. The sensor type is the electric signal to control multi-water levels and you can detect any levels at the same time, which is higher efficiency and longer life. It not only can be used in washing machines but also is suitable for dishwashers.
C2-A Washer Water Level Sensor
This electronic washer water level sensor can control the multi-signal to detect the multi-water levels at the same time and your engineer can design it to your needs. Because of the mashing machine on the market, like the front loading washing machine and wave wheel washing machine. They require the sensor switch to detect multi-water levels so we researched and developed the water level sensor, which is perfect for them.
Meanwhile, our C2-A water level sensor is not only suitable for the washer but the dishwasher as well. Because the different models and different brands of devices require different types of water sensor switches, welcome to contact us or click the link to see more.
Besides, the C2 series was designed for applications where precision tolerances are still required over a wide temperature range. So, no matter in winter or summer it can keep working steadily. Because the electric sensor is different from the mechanical type, the C2 has a long service life that is 50,000 cycles at least.
C2-A Washer Water Level Sensor Specification
| Numéro de modèle | C2-A Washer Water Level Sensor |
| Tension | DC5V±2% |
| Tolérance du niveau d'eau | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Plage/fréquence du niveau d'eau | 0~130mmWC / 42.3~39.6(kHz) |
| Pression admissible | Max. 760 mm WC |
| Température de fonctionnement | 0~50°C (T50) |
| Humidité ambiante | 95% humidité relative Max. |
| Courant autorisé | 72 mA Max. |
| Taille de l'interface | Diamètre extérieur : 5,5 mm |
| milieu de travail | Air |
| Instructions d'installation | Le diaphragme est installé dans un plan horizontal et l'interface de pression se situe en dessous. |
| Diaphragme | Silicone |
| Matériau de la coquille | PP+GF, UL94 V-2 |
| Bobineur | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Durée de vie | 50 000 cycles |
C2-A Water Level Sensor Characteristic Curve

C2-A Washer Sensor Video Display
Produits apparentés
-
Capteur de niveau d'eau
Interrupteur de commande du capteur de niveau d'eau pour chauffe-eau solaire C32-A008
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau connecté à l'alimentation 5 V CC de la machine à laver
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau du lave-vaisselle : température ambiante de 0 °C à 50 °C
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de pression de niveau d'eau C31-A 0 – 325 mm H.C. Lave-vaisselle/Lave-linge
Lire la suite






