¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de nivel de agua BX1 para lavadora y lavavajillas
REGAL BX1 water level switch for washing machine and dishwasher is high quality with high precision. Its detecting water level can be customized so that you can tell us the value to us before producing.
Water Level Switch For Washing Machine Dishwasher
The BX1 water level switch is not only can be used in the washing machine but in the dishwasher as well. And it is suitable for electric appliances that need accuracy control for water level detection. The BX1 water level switch for washing machine has a compact structure design so it will have a longer working life and higher accuracy.
Meanwhile, it has an overflow protection function, which gives it a unique advantage in the field of water level control. The BX1 has a perfect detecting water level range, which is from 10mm W.C to 200mmW.C and this parameter can cover most washing machines and dishwashers in the world. And you can tell us to customize the water level valve before ordering or sample testing stage.
Compared with our other water level switches, it has a smaller size so that it doesn’t need too much installation space. As well as it can be installed easily before it has the FASTON connect terminals. Which will help your washer looks more sample style. Besides, this water level switch is not only also suitable for hybrid control but also for full electronic control situations.
As a professional supplier, we have many different water level switch types, such as single water level, double water levels, multipurpose water-level types, small size, normal size, one tube, or two tubes for your options. Welcome to click the link to see more.
Water Level Switch For Washing Machine Specification
| Número de modelo | BX1 Water Level Switch For Washing Machine |
| Circuito | SPST-NO or SPDT |
| Medio de trabajo | Air or non-corrosive gases |
| Clasificación | 1-2(3): 1(0.5) @ 125/250 VAC; Or 0.1A @24VDC |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Terminals | 6.3*0.8 mm (#250) or 4.8*0.5mm(#187) |
| Strat Water Level | Range: 35~200mmw.c., tolerance: +/-5mmw.c |
| Reset Water Level | Range: 20~100mmw.c., tolerance: +/-5mmw.c |
| Overload pressure | 760mmw.c. (7.6 kPa) |
| Temperatura de funcionamiento | 85℃ max. |
| Tamaño de la interfaz | 5.5mm outer diameter, suitable for 5mm inner diameter hose |
| Instrucciones de instalación | The diaphragm is in a vertical plane |
| Diaphragm Material | High-performance silica gel, long-term use temperature >150℃. |
| Material de la carcasa | Engineering plastics PA+GF(UL94-V0 fire rating ) |
| Mechanical Life | 50,000 cycles |
| Vida eléctrica | 100,00 cycles for main circuit |
Productos relacionados
-
interruptor de nivel de agua
B12-A Interruptor sensor de nivel de tanque de agua caliente 2 interfaces de muestreo
Leer más -
interruptor de nivel de agua
Interruptor sensor de nivel de agua alto/bajo de 20 a 200 mmW.C.
Leer más -
interruptor de nivel de agua
Interruptor de nivel de agua para lavadora con control de doble nivel B2G
Leer más -
interruptor de nivel de agua
Interruptor de presión de nivel de agua para lavadora y lavavajillas
Leer más







