DEMANDEZ UN DEVIS GRATUIT DÈS MAINTENANT !
Washing Machine Pressure Switch Sensor Multi Water-Level
The C2-B washing machine pressure switch sensor can control more than one water level simultaneously, which is suitable for all kinds of washers. And as an experienced manufacturer, we can provide the OEM and ODM service for you. Welcome to contact us for more details. Thank you.
Washing Machine Pressure Switch Sensor
The Washing Machine Pressure Switch Induction
The C2-B Water Level Sensor Application
The C2-B series washing machine pressure switch sensor is specially designed for applications that require tight tolerances over a wide temperature range. Whether in cold winter or hot summer, it can maintain a stable water level.
The product design is light and precise, and the installation and terminal connection sizes are suitable for all kinds of washing machines popular today. Customers can use it directly without any change in the installation size. Its typical applications include automatic pulsator washing machines, drum washing machines, and dishwashers used to detect water levels.
The C2-B Water Level Sensor Features
The C2-B washing machine pressure switch sensor can detect the water column range from 0 to 130mm, and the frequency is 42.3~39.6 (kHz). People can choose to detect more than one water level, so you can use it in the device with this requirement. Meanwhile, the operating life is 50,000 cycles at least, which is long enough to use the washing machine. For example, if you use the switch 2 times a day, the switch can work for more than 68 years.
For more pressure switches and sensors, please click the link to see them; thank you!
Washing Machine Pressure Switch Specification
| Numéro de modèle | C2-B Washer Water Level Sensor |
| Tension | DC5V±2% |
| Tolérance du niveau d'eau | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Plage/fréquence du niveau d'eau | 0~130mmWC / 42.3~39.6(kHz) |
| Pression admissible | Max. 760 mmWC |
| Température de fonctionnement | 0~50°C (T50) |
| Humidité ambiante | 95% humidité relative Max. |
| Courant autorisé | 72 mA Max. |
| Taille de l'interface | Diamètre extérieur : 5,5 mm |
| milieu de travail | Air |
| Instructions d'installation | Le diaphragme est installé dans un plan horizontal et l'interface de pression se situe en dessous. |
| Diaphragme | Silicone |
| Matériau de la coquille | PP+GF, UL94 V-2 |
| Bobineur | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Durée de vie | 50 000 cycles |
Produits apparentés
-
Pressostat à air comprimé
Pressostat différentiel A411 pour système VAV à filtre à air
Lire la suite -
Pressostat à air comprimé
A401 Air Pressure Sensing Switch Differential Negative 20 ~ 150Pa
Lire la suite -
Pressostat à air comprimé
A53G Negative Gas Boiler Air Pressure Switch SPDT 50 – 300Pa
Lire la suite -
Pressostat à air comprimé
Universal Air Pressure Switch Waterproof 30Pa 60Pa For Boiler
Lire la suite











