今すぐ無料見積もりを依頼しましょう!
Air Pressure Sensor Switch with Connector 2000 Pa Max.
About Air Pressure Sensor Switch
The C6 Air Pressure Sensor Switch is a pressure-type sensor with linear output, and its operating principle is the L/C oscillating circuit. According to the output the frequency signal through the pressure value achieves the function of testing.
このページを共有する
C6 Air Sensor Features |
- Firstly, it equips the non-contact pressure sensor. Unlike the contact type, it can avoid fault when contacting;
- Secondly, the C6 air pressure sensor switch can monitor multiple pressure points;
- Thirdly, easy to install, which is the same as the air pressure switch.
- Finally, the C6 pressure sensor can replace the air pressure switch to detective the operating situation of the draught fan. Generally, it can be used in the blowing control of gas boilers, water heaters, and heating equipment.
C6 Output Characters

Click the link to contact us to get more product information.
C6 Air Pressure Sensor Switch Specification |
| 型番 | C6 with wire & connector |
| 作業用媒体 | Air or Gas tail gas |
| Withstand Pressure | 2000Pa Max. (Pa to Psi) |
| Sensor Accuracy | ±2%(Hz) |
| 誘電強度 | 500VAC (<3mA) |
| Rated Voltage | DC4.75V – DC5.25V |
| Rated Current | 5mA |
| Low-Duty-Cycle | 50% |
| 動作温度 | 40T90 (-40 to 90℃) |
関連製品







