今すぐ無料見積もりを依頼しましょう!
食器洗い機の水位センサーの周囲温度は0℃~50℃です。
The C32-A dishwasher water level sensor is designed with multiple water level accuracy tolerances, lightweight and precise design, large mounting size, and terminal connection size suitable for today’s popular.
このページを共有する
C32-A Dishwasher Water Level Sensor Features
Dishwasher water level sensors are designed with multiple water level precision tolerances to maintain a stable water level in cold winter or hot summer. Product design lightweight precision, mounting size, and terminal connection size suitable for today’s popular.
What’s more, as a professional manufacturer of pressure & flow products, our water level switch, water level sensor, flow sensor, etc are suitable for washing machines, dishwashers, gas boilers, and water heaters. Please click the link to see more.
C32-A Water Level Pressure Sensor Specification
| 型番 | C32-A Water Level Pressure Sensor |
| Voltage | DC5V±2% |
| Tolerance of water level | Min. +/-5 mmWC, Standard+/-10 mmWC |
| Water level range/frequency | 0~325 mmWC / 26~21.4 (kHz) |
| Allowed Pressure | Max. 760 mmWC |
| 動作温度 | 0~50°C (T50) |
| Ambient Humidity | 95% relative humidity Max. |
| Allowed Current | 72 mA Max. |
| Interface size | Outer diameter: 5.5mm |
| Working medium | Air |
| Installation direction | The diaphragm is installed in a horizontal plane, and the pressure interface is below |
| Diaphragm | Silicone |
| Shell Material | PP+GF, UL94 V-2 |
| Coil former | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Service Life | 50000cyclses |
関連製品










