지금 무료 견적을 받아보세요!
F13 유량 센서 터빈 이중 헤드 커넥터, 20만 사이클 수명
F13 belongs to the flow sensor turbine type which is designed by the Karman vortex principle. It is widely used in gas boilers, water heaters, water dispensers, washing machines, and dishwashers.
Flow Sensor Turbine Feature
The F13 is a flow sensor turbine type and the hall sensor can detect the speed and change it into the square wave frequency so you can use the oscilloscope to read the value. This kind of flow sensor has a high-precision output and works stably as well as the sensor cost is not expensive. And the electromagnetic compatibility
Meanwhile, it requires a very low working voltage that is from 4.75 VDC to 5.25 VDC so that it will be safe for the operator. Its working temperature is from -15 to 85 ℃, which is a wide range. As well as this flow sensor has a long working life which is more than 200,000 hours.
Besides, the F1 series also has the F11, F12, and F13 sensors for your options, which are dependent on your installation requirement because the port for connection is different. For example, the F11 has 2*G1/2, the G12 has 1*G/12 & 1*quickly connect, and the G13 has 2* quickly connect. Welcome to contact us to get more details.
What’s more, as a professional supplier, we not only supply different kinds of flow sensors but also supply air pressure switches & sensors, water pressure level switches & sensors, and safety valves, etc.

Flow Sensor Turbine Specification
| 모델 번호 | F13 Flow Sensor |
| 터미널 유형 | 3핀 표준 커넥터 및 전선 (표준 길이는 150mm이며, 맞춤 제작도 가능합니다) |
| 인터페이스 유형 | 1개의 G1/2 및 1개의 퀵 접점 커넥터 |
| 작동 유량 간격 | 1L/분 ~ 30L/분 |
| 절연 강도 | 500VAC(<3mA) |
| 작동 전압 | DC 4.75V ~ DC 5.25V |
| 작동 전류 | 15mA |
|
낮은 출력 듀티 사이클 |
50% |
| 과부하 압력 | 12바(@40℃) |
| 작동 온도 | -15~85℃ |
| 부하 시 서비스 수명 | 200,000 사이클 |
| 보호 수준 | IP20 |











