SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Interruptor de pressão Gecko SP NO para aquecedor de banheiras de hidromassagem e spas
The gecko pressure switch is rated at 2.9-29 psi (0.02Mpa to 0.2Mpa) and 1A 250VAC & 0.05A 24VDC; its circuit is single pole normally open type. Customers can require us to set the pressure point as their need in the specific pressure range.
W14 Gecko Pressure Switch Specification
| Número do modelo | W13 Water Pressure Control Switch |
| Connector | 12*14.5mm diameter |
| Meio de trabalho | Water or other liquid |
| Circuito | SPST-NÃO |
| Avaliação | 0.05A (1A)@ 20VDC (250VAC) |
| Rated pressure | 1.2 Mpa (174 psi) |
| Temperatura de trabalho | 40T110 (-40 to 110℃) |
| Mechanical Life | 20E4 (200000 cycles Min.) |
| Vida útil elétrica | 10E4 (100000 cycles Min.) |
| Nível de proteção | IP54 |
| Standard Error | ±0.001 MPa |
Mini Pressure Switch Application & Installation
The Gecko pressure switch has a wide application range, and it can be used not only in the hot tub SPA heater control systems but also in the water heater, water dispenser, coffee machine, beer machine, and so on. Because of its small size and easy-installing character, this mini pressure switch is popular on the market. For the installation, the W1 series male pipe has 1/8 thread, 1/4 thread, Φ12*14.5, Φ12*14, and Φ12*15 quick connect for your options. For more water pressure switch information, please check the link.

Heater Pressure Switch Features
Meanwhile, the tolerance for W1 is small, designed for the product that needs a small error and a wide working temperature pressure range. As well as, the W1 can ensure a stable performance when working because of its distinctive design and high-quality material.
Besides, the Gecko pressure switch has a long working life, its mechanical life is 200,000 cycles, and its electrical life is 100,000 cycles.
RGEAL is your reliable ONE-STOP manufacturer supplier. Welcome to visit our product page to see more.
Produtos relacionados
-
pressostato de água
Interruptor de pressão de água Lowes para cafeteira, corrente de 0,05 A.
Leia mais










