SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Liquid Water Level Sensor for Washing Machine
Water Level Sensor for Washing Machine
We are the liquid water level sensor manufacturer in China, the C2-C is one of them and it can detect the level of the water. Which is suitable for different kinds of washing machines and dishwashers.
Compartilhe esta página
Water Level Sensor for Washing Machine Features
- The C2-C is a water level sensor for washing machines, which can control multi-water levels.
- It is designed for the high-precision need when the washer is in a wide range temperature environment. So, our level sensor still can work well and stay at a stable water level no matter in summer or winter.
- Meanwhile, the C2 series sensors are tight & high-quality construction. Its shell material has UL94 V-2 fireproofing grade so that it can reduce some safety problems when used.
- People can install it easily and no need to change the switch size, universal & convenient.
- Besides, it has wide use in automatic wave washing machines, drum washing machines, dishwashers, and so on.
For more product information, welcome to click the link to see our product page. Meanwhile, REGAL is a pressure & flowing industry expert, welcome to visit our homepage for more information.
C2-C Level Sensor Specification
| Número do modelo | C2-C Water Level Sensor |
| Voltage | DC5V±2% |
| Tolerance of water level | Min. +/-5 mmWC, Standard+/-10 mmWC |
| Water level range/frequency | 0~130 mmWC / 42.3~39.6 (kHz) |
| Allowed Pressure | Max. 760 mmWC |
| Temperatura de trabalho | 0~50°C (T50) |
| Ambient Humidity | 95% relative humidity Max. |
| Allowed Current | 72 mA Max. |
| Interface size | Outer diameter: 5.5mm |
| Working medium | Air |
| Installation direction | The diaphragm is installed in a horizontal plane, and the pressure interface is below |
| Diaphragm | Silicone |
| Shell Material | PP+GF, UL94 V-2 |
| Coil former | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Service Life | 50000cyclses |
Produtos relacionados
Produtos relacionados
-
Sensor de nível de água
C31-A Water Level Pressure Sensor 0 – 325mmW.C Dishwasher Washing Machine
Leia mais









