¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Sensor de presión para lavadora con múltiples niveles de agua
The C2-B washing machine pressure switch sensor can control more than one water level simultaneously, which is suitable for all kinds of washers. And as an experienced manufacturer, we can provide the OEM and ODM service for you. Welcome to contact us for more details. Thank you.
Washing Machine Pressure Switch Sensor
The Washing Machine Pressure Switch Induction
The C2-B Water Level Sensor Application
The C2-B series washing machine pressure switch sensor is specially designed for applications that require tight tolerances over a wide temperature range. Whether in cold winter or hot summer, it can maintain a stable water level.
The product design is light and precise, and the installation and terminal connection sizes are suitable for all kinds of washing machines popular today. Customers can use it directly without any change in the installation size. Its typical applications include automatic pulsator washing machines, drum washing machines, and dishwashers used to detect water levels.
The C2-B Water Level Sensor Features
The C2-B washing machine pressure switch sensor can detect the water column range from 0 to 130mm, and the frequency is 42.3~39.6 (kHz). People can choose to detect more than one water level, so you can use it in the device with this requirement. Meanwhile, the operating life is 50,000 cycles at least, which is long enough to use the washing machine. For example, if you use the switch 2 times a day, the switch can work for more than 68 years.
For more pressure switches and sensors, please click the link to see them; thank you!
Washing Machine Pressure Switch Specification
| Número de modelo | C2-B Washer Water Level Sensor |
| Voltaje | DC5V±2% |
| Tolerancia del nivel del agua | Mín. +/-5 mmWC, Estándar +/-10 mmWC |
| Rango/frecuencia del nivel del agua | 0~130mmWC / 42.3~39.6(kHz) |
| Presión permitida | Max. 760 mmWC |
| Temperatura de funcionamiento | 0~50°C (T50) |
| Humedad ambiental | 95% humedad relativa Máx. |
| Corriente permitida | 72 mA Máx. |
| Tamaño de la interfaz | Diámetro exterior: 5,5 mm |
| Medio de trabajo | Aire |
| Instrucciones de instalación | El diafragma está instalado en un plano horizontal y la interfaz de presión se encuentra debajo. |
| Diafragma | Silicona |
| Material de la carcasa | PP+GF, UL94 V-2 |
| formador de bobinas | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Vida de servicio | 50000 ciclos |
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión de aire negativa. Rango de baja presión: 20-80 Pa.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para calentador de agua a gas con caldera U3
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











