¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
A2 Pressure Switches,Gas water heater pressure switch
A2 is a negative pressure switch designed for the gas water heater with the latest patented technology, which can achieve good contact performance in a small space.
Interruptor de presión negativa
The A2 interruptor de presión is an economical water heater air pressure switch product that adopts a classic and innovative shrapnel structure to achieve the characteristics of a small structure and large contact force, ensuring product contact reliability.
The A2 pressure switch has a compact structure and simple appearance. The cavity volume design allows sufficient air pressure changes to be efficiently converted into switch contact force.
The A2 series is a single port normally-open (NO) circuit negative pressure switch, which is a new design with new technology & affordable price. It has a good contact performance in such a small cavity.
A2 Air Pressure Switch Features
- It has a high accuracy for pressure testing and switching, which is ±3Pa.
- Simple and beautiful appearance, easy installation.
- Meanwhile, it has a wide operating temperature range from –40 to +110℃, so you can use it no matter in summer or winter.
- The set ON & OFF point can be customized, we can set the point according to your requirement in the production process.
- It is perfect for gas boilers and gas water heaters.
How the Gas Furnace Pressure Switch Works & Testing Video!
Negative Pressure Switch Specification
| Número de modelo | A2 Negative Air Pressure Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST-NO |
| Clasificación | 0.1A 24VDC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |
| Accuracy | ±3Pa |
Apart from the negative pressure, we also can produce the positive pressure switch. For more product information, please go to visit our product page to check, we are a professional manufacturer supplier in pressure and flow control.
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión de aire negativa. Rango de baja presión: 20-80 Pa.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión para lavadora con múltiples niveles de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de flujo de aire 1(0,5)A 125/250VAC NO
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de aire 0,2 A 30 V CA normalmente abierto y normalmente cerrado
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











