¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
The A401 is an SPST NO air pressure sensing switch that can be used in the wall-hanging boiler furnace, gas water heater, HVAC system product, VAC system product, and so on.
Interruptor de presión de aire A401
Air Pressure Sensing Switch Description
The A401 air pressure sensing switch is a single pole single throw normally open type switch with 2 forward terminals, which have 187#(4.8*0.5mm) and 250#(6.3*0.8mm) for your options. Kindly remind that the size of the terminals and direction is for the application to connect easily, if you have another requirement please feel free to contact us or visit our air pressure switch page to check.
Because of the patented design of the A4 series, we can control the pressure switch in a very small differential force, which is 10Pa which is smaller than most of the pressure switches on the market.
This air pressure sensing switch is the negative type whose working pressure range is from 20pa to 150pa and its set ON and set OFF pressure is available for customization. Meanwhile, the positive pressure type is also available. Besides, it also has a wide working temperature range(-40 to 110 ℃) so that it can reduce the effect of weather.
Generally, the A401 air pressure sensing switch can be used in the wall-hanging boiler furnace, gas water heater, HVAC system product, VAC system product, and so on. What’s more, if you need the electrical type air pressure sensors, please visit our product page.
Tamaño del interruptor de presión de aire A4

A401 Air Pressure Sensing Switch Specification
| Número de modelo | A401 Air Pressure Sensing Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST NO |
| Clasificación | 1A 24VDC & 0.5A 125/250VAC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Salida de recuperación de gas | Negativo |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para calentador de agua a gas con caldera U3
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











