¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión diferencial A411 para sistema VAV de filtro de aire
A411 is a differential pressure switch for air filter systems, VAV systems, water heaters, wall-hanging boilers, and so on. Which is available to custom pressure.
Differential Pressure Switch for Air Filter
Differential Pressure Switch for Air Filter Description
The A411 is a differential pressure switch for air filter systems, VAV systems, water heaters, wall-hanging boilers, etc. that is available for custom pressure points. The appearance of the A411 belongs to the forward terminal type, which is the SPST normally open circuit.
The terminal type or direction is designed for that you can install it easily if you have another requirement, please contact us or visit the REGAL Air pressure switches page to see more.
Meanwhile, the differential pressure switch for air filter has 2 differential pressure ports, one is the high pressure and another one is the low-pressure port. In the application, it needs to connect according to the design of the product, please contact us for more details.
Unlike the traditional microswitch type air pressure switch, our switch not only uses the integrated design but also has our own letters patent. This design has a wider working pressure range, higher accuracy, longer working life, and so on. For more pressure switch & pressure sensor products, please click the link to see more.
A411 Differential Pressure Switch for Air Filter Size

Differential Pressure Switch for Air Filter Specification
| Número de modelo | A411 |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST NO |
| Clasificación | 1A 24VDC & 0.5A 125/250VAC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Salida de recuperación de gas | Negativo |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |

Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión de aire negativa. Rango de baja presión: 20-80 Pa.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire HVAC A402, piezas para calentador de agua, 0.5 psi
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para calentador de agua a gas con caldera U3
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











