¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
The A62 is an air flow differential pressure switch that its pressure rane is from 80pa to 300pa which is suitable for gas bolier, water heater, and so on.
Descripción del interruptor de presión de aire normalmente abierto
The A62 is an normally open air flow differential pressure switch which is patented product from our own. It use the integrated leaf spring as the switchover element to replace the traditional micro switch type. And the new design had improved the performance of switch so that it had eliminate the effect of temperature on pressure. Therefore, this is why our air pressure can supply to Midea in China.
Meanwhile, its working temperature range is from -40 to 110℃ which is wide and suitable for most electric appliances. As well as the A62 air flow differential pressure switch is sealed structure which is dustproof and waterproof. So, it is specially for the poor working condition.
Besides, this series has long life in working, its electrical life is 250,000 cycles with load and its mechanical life is 1,000,000cycles without load. Generally, you can use for a very long time. It belongs to the low presure switch type and its working pressure rane is from 80pa to 300pa, its Max. withstand voltage is 3000Pa (0.5 Psi) which is suitable for gas bolier, water heater, and so on.
As a air pressure switch manufacturer, we not only can custom the pressure point in ON and OFF but also we can provide the OEM service. Welcome to contact us for more details. If you need to see more pressure and flow switches & sensors, welcome to visit our product page.
A62 Air Flow Differential Pressure Switch Size

A62 Air Flow Differential Pressure Switch Specification
| Número de modelo | A62 |
| Operating Pressure Range | 80pa ~ 300pa |
| Accuracy | ±8Pa |
| Tipos de terminales | 187#(4.8*0.5mm), 250#(6.3*0.5mm), and Special(4.7*0.8mm) Quick Connect |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Circuito | SPST NO |
| Clasificación | 1A 24Vcorriente continua y 0,5 A 125/250 VCA |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Salida de recuperación de gas | Negativo |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión para lavadora con múltiples niveles de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire HVAC A402, piezas para calentador de agua, 0.5 psi
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











