¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión de flujo de aire 1(0,5)A 125/250VAC NO
A72 is the latest upgrade air flow pressure switch which belongs to the leaf spring type. So, it has a major diameter diaphragm (70mm), which can increase the volume of the cavity to increase its working stability.
Air Flow Pressure switch
The A72 is a new upgrade leaf-spring-type air flow pressure switch, which has a big diameter diaphragm (70mm). And this diaphragm can increase the volume of the cavity to increase its working stability. It can detect the Air flow and air pressure with an accurate value, which is widely used in wall-hanging boilers, as well as the application scenarios needed to test the air pressure and flow. Like the commercial air conditioning filtration system, VAV system, and so on.
A72 Air Flow Switch Features
- Stable performance & reliable structure: it has a big cavity inside, so the air will not be easily affected. The structure is followed the A5 pressure switch, which is classic & reliable.
- Wide working temperature range, so it can work no matter in summer or winter.
- Customizable air pressure for setting on and off and we can produce these values according to your requirement or application.
- Long life: the electrical life is 250000 cycles in its rating.
- Besides, if all our product can not meet your requirement, we also can do the OEM and ODM service for you. Welcome to contact us for more details.
A72 Air Flow Pressure switch Specification
| Número de modelo | A72 Air Flow Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Standard 187 Quick Connect (4.8*0.8mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST-NO |
| Clasificación | 1(0.5)A 125/250VAC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |
Apart from the negative pressure, we also can produce the positive pressure switch. For more product information, please go to visit our product page to check, we are a professional manufacturer supplier in pressure and flow control.
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión de aire negativa. Rango de baja presión: 20-80 Pa.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para calentador de agua a gas con caldera U3
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más











