¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
A53G SPDT Air Pressure Switch
A53G gas boiler air pressure switch is a negative type switch that has 3 187# terminals with a customizable pressure range for use in a boiler, water heater, commercial air conditioner, or other VAV systems.
Gas Boiler Air Pressure Switch Description
The A53G gas boiler air pressure switch has 2 differential pressure air tubes, one is high pressure and the other one is low pressure. You can customize it according to your requirement and we also have the universal water heater pressure switch, please contact us if you to see more.
The A5 series is a new design type that uses the leaf spring to replace the traditional spring construction. This kind of new design can eliminate the effect of temperature so that these air pressure switches have higher precision and reliable performance than the traditional types. We also got the letters patent for it.
Meanwhile, this series of switches are totally sealed, which can resist water and dust. So, it is especially suitable for a hostile environment that is wet and dusty because it can work well for a long time. Welcome to test our samples. Besides, this model is the SPDT but the SPST-NO or SPST-NC is available from us. Please go to our product page to see more air pressure switches information and get the quotation.
A53G Air Pressure Switch Selection

A53G Air Pressure Switch Application
Generally, it not only can be used in gas boilers but also can be used in water heaters, conditioner filter systems, other VAV systems, and so on. For more about our flow & pressure product application, please click the link to see.
Gas Boiler Air Pressure Switch Specification
| Número de modelo | A53G Negative Gas Boiler Air Pressure Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPDT |
| Clasificación | 0.2A 30VDC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Salida de recuperación de gas | Negative double outlet (L&H) |
| Temperatura de funcionamiento | -40 to +120℃ |
| Accuracy | ±5Pa |
Apart from the negative pressure, we also can produce the positive pressure switch. For more product information, please go to visit our product page to check, we are a professional manufacturer supplier in pressure and flow control.
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para horno, 2 terminales, normalmente abierto (NO), negativo.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de flujo de aire 1(0,5)A 125/250VAC NO
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa A2 de 12 voltios/24 V CC, puerto único
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de aire 0,2 A 30 V CA normalmente abierto y normalmente cerrado
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire universal impermeable de 30 Pa y 60 Pa para calderas.
Leer más











