¡SOLICITA UN PRESUPUESTO GRATIS AHORA!
Interruptor de presión de aire HVAC A402, piezas para calentador de agua, 0.5 psi
The A402 HVAC air pressure switch has a wide application in the water heater, wall-hanging stove, commercial air conditioning filtration system, VAV systems, and so on. Which are high quality and high precision.
HVAC Air Pressure Switch
HVAC Air Pressure Switch Description
The A402 HVAC air pressure switch belongs to our A4 series family which is high-quality and high precision. It uses the unibody construction design to replace the traditional microswitch construction type, which has better precision, longer life, and is more stable. The accuracy for the A4 HVAC air pressure switch series is ±3Pa, which is a high level on the market.
Meanwhile, it not only has a wide working pressure range that is from 40 to 500Pa, so it can meet many different devices’ requirements. As well as it has good performance in working temperature, which is from -40 to 110℃. So, the switch will not easy to be affected by the environmental temperature.
Besides, it also has a long operating life, it has 250000 cycles of electrical life and 1000000 cycles of mechanical life at least. What’s more, we not only have the air pressure switch but also have the air pressure sensors, which can detect different places’ valves at the same time. For more REGAL pressure & flow switch sensor products, please click the link or contact us to get more details.
A402 HVAC Air Pressure Switch Size

A402 HVAC Air Pressure Switch Specification
| Número de modelo | A402 Air Pressure Sensing Switch |
| Medio de trabajo | Aire o gases de escape |
| Tipos de terminales | Conector rápido estándar 187 (4,8*0,5 mm) |
| Interfaz de tubo | 6,3 de diámetro exterior, adecuado para tubos de 5 mm de diámetro interior. |
| Circuito | SPST NO |
| Clasificación | 1A 24VDC & 0.5A 125/250VAC |
| Voltaje de resistencia | 3000 Pa (0,5 psi) |
| Vida eléctrica | 25.000.000 ciclos |
| Salida de recuperación de gas | Negativo |
| Temperatura de funcionamiento | -40 a +110 ℃ |
| Pressure Range Set Point |
Set tolerance
|
Differential Range |
| ON=40 to 100 | ±5 Pa(ON) & 8Pa(OFF) | 15-30Pa |
| ON=100 to 200 | ±8 Pa(ON) & 12Pa(OFF) | 20-40Pa |
| ON=200 to 500 | ±10 Pa(ON) & 15Pa(OFF) | 10% – 20% |
Productos relacionados
-
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire para caldera, sensor de 5 mA, 5 V CC
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Sensor de presión de aire negativa. Rango de baja presión: 20-80 Pa.
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de flujo de aire A62, normalmente abierto negativo, 80-300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de aire normalmente abierto A412 de 20 a 50 Pa para calentador de agua
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor sensor de presión de aire A401, diferencial negativo de 20 a 150 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión negativa para caldera de gas A53G SPDT 50 – 300 Pa
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión de flujo de aire 1(0,5)A 125/250VAC NO
Leer más -
Interruptor de presión de aire
Interruptor de presión diferencial de aire 0,2 A 30 V CA normalmente abierto y normalmente cerrado
Leer más











