今すぐ無料見積もりを依頼しましょう!
Sensor Flow Switch Description
The F23 sensor flow switches flow sensor is also a straight-through turbine-type sensor, which adopts the principle of a spiral flow guide cylinder. When liquid flows through the flow guide cylinder, DC becomes an eddy current. The speed of the magnetic rotor placed in the flow guide cylinder is proportional to the velocity. Hall sensors are installed on the circuit board since the rotation speed and transmit the square wave frequency through the circuit. The hall element and the cavity are packaged as a whole, without screws to avoid cracking. This product is suitable for use in wall-mounted furnaces, water heaters, and drinking water systems.
F23 sensor flow switches flow sensor is characterized by a fast interface mode, working flow range of 1.0L/Min to 30LMin, high quality, high precision products, good electromagnetic compatibility, wide pressure loss, and excellent sealing performance.
Flow Rate Sensor Specification
| 型番 | F23 Flow Rate Sensor |
| 端末タイプ | 3ピン標準コネクタと配線(標準150mm、カスタマイズも可能) |
| インターフェースタイプ | 2*G1/2 |
| 動作流量間隔 | 1 L/分~30 L/分 |
| 誘電強度 | 500VAC(<3mA) |
| 動作電圧 | DC 4.75V~DC 5.25V |
| 動作電流 | 15mA |
|
低出力デューティサイクル |
50% |
| 過負荷圧力 | 12バール(40℃時) |
| 動作温度 | -15~85℃ |
| 荷重をかけた状態での耐用年数 | 20万サイクル |
| 保護レベル | IP20 |











