今すぐ無料見積もりを依頼しましょう!
F24 Flow Sensor On Boiler Brief Introduction
The REGAL F24 flow sensor on boiler adopts the principle of a spiral flow cylinder. When the liquid flow passes through the guide cylinder, the direct current becomes an eddy current. The speed of the magnetic rotor placed in the guide cylinder is proportional to the flow speed. The working principle of the boiler flow sensor is designed according to the spiral tube principle, and this design can improve accuracy and low pressure. It has good performance in went-mounted boilers, water heaters, ウォーターディスペンサー, and other equipment. However, different products have different designs and requirements for flow sensors. Such as connection mode, cable length, pressure requirements, etc.
The flow sensor on boiler is small in size, light in weight, intuitive, and clear in display reading. With high quality and precision. If connected to a Hall element, no additional screws need to be installed. The element and sensor will form a closed cavity so that no cracking situation will occur. In addition, the flow sensor has good electromagnetic compatibility.
In addition, if you are interested in our homepage, please contact us to discuss the details.
Flow Rate Sensor Specification
| 型番 | F24 Flow Rate Sensor |
| 端末タイプ | 3ピン標準コネクタと配線(標準150mm、カスタマイズも可能) |
| インターフェースタイプ | 2*G1/2 |
| 動作流量間隔 | 1 L/分~30 L/分 |
| 誘電強度 | 500VAC(<3mA) |
| 動作電圧 | DC 4.75V~DC 5.25V |
| 動作電流 | 15mA |
|
低出力デューティサイクル |
50% |
| 過負荷圧力 | 12バール(40℃時) |
| 動作温度 | -15~85℃ |
| 荷重をかけた状態での耐用年数 | 20万サイクル |
| 保護レベル | IP20 |











