今すぐ無料見積もりを依頼しましょう!
F31 Flow Sensor Switch Description
The F31 flow sensor switch can detect the flow rotational speed and output the SWFM through the Hall sensor from the circuit board. It also has a wide working flow range that is from 1.0L/Min to 30.0L/Min. So, it covers many kinds of products, such as the boiler, water heaters, hanging furnaces, water dispensers, drinking fountains, and so on. Meanwhile, the F3 series use the latest sealing process to increase the working performance in a wet environment. This kind of sealed structure does not need to install the screw so it also has a higher bearing capacity. We also got the patents for the F3 series water flow sensors, which patent number is “201920158951.X”.
Besides, the F3 not only has a good electromagnetic compatibility characteristic but also has a wide working temperature range, please check the specification as following below. Because of the rational design, it has a few losses for the pressure when working. What’s more, the impeller can reduce the blocking happen and keep it clean.
F31 water flow sensor switch connection is through 2 pieces of G1/2 connector while the F32 has 1*G1/2 & 1*quick connector, and F33 has 2*quick connectors. Welcome to contact us to get the other senor’s information.
All in all, the F31 flow sensor switch is of high quality and has good performance in detecting, welcome to contact us to get more information. If you need to check more types of flow sensors, 確認するには、リンクをクリックしてください。一般的に、給湯器とボイラーには流量センサー スイッチだけでなく、 空気圧スイッチ そして 安全弁 また、以下のものも入手可能です。 リーガル.
Flow Sensor Switch Specification
| 型番 | F31 Flow Sensor Switch |
| 端末タイプ | 3ピン標準コネクタと配線(標準150mm、カスタマイズも可能) |
| インターフェースタイプ | 2*G1/2 |
| 動作流量間隔 | 1 L/分~30 L/分 |
| 誘電強度 | 500VAC(<3mA) |
| 動作電圧 | DC 4.75V~DC 5.25V |
| 動作電流 | 15mA |
|
低出力デューティサイクル |
50% |
| 過負荷圧力 | 12バール(40℃時) |
| 動作温度 | -15~85℃ |
| 荷重をかけた状態での耐用年数 | 20万サイクル |
| 保護レベル | IP20 |











