JETZT EIN KOSTENLOSES ANGEBOT ANFORDERN!
Hoch-/Niedrigwasserstandssensorschalter 20 bis 200 mmW.C.
B2G high low water level sensor switch can control 2 water level in the same time as well as it also has overflow protection function. Which has a natural advantage in the product function and design.
High Low Water Level Sensor Switch Description
The high low water level sensor switch can control 2 water levels in the same time, and one is the low water level which range is 20~100mmw.c., and another one is 60~200mmw.c.. So, user can decide how much the low & high water level is when in manufacturing.
Meanwhile, this B2 water level switch is also suitable for the electronic control or electronic & mechanical Mix-control ways. So, not matter what your desin of your dishwasher, it can work for your design, which has a good compatibility. Besides, the overflow protection function design in this high low water level sensor switch will let it has a natural advantage on the market. So that it will has a great working performance in commercial dishwasher, or medical device washer.
What’s more, the switch shell material is used the UL94-V0 engineering plastics which is the fire resist material. Difference with the cheap-price water level switch, it can control the water column in a high degree, which is +/-5mmw.c.
Welcome to click the link to see more water level switches information, or check another pressure switch or flow sensor.
High Low Water Level Sensor Switch Specification
| Modellnummer | B2G Water Level Switch Washer |
| Schaltung | SPST-NO oder SPDT |
| Arbeitsmedium | Air or non-corrosive gas |
| Bewertung | L11-L12(3): 1(0.5) @ 125/250 VAC; L21-L22(3): 1(0.5) @ 125/250 VAC L11-L12(3): 1(0.5) @ 125/250 VAC; L21-L22(3): 1(0.5) @ 125/250 VAC |
| Rohrschnittstelle | 6,3 mm Außendurchmesser, passend für ein Rohr mit 5 mm Innendurchmesser |
| Terminals | 6.3*0.8 mm (#250) |
| Low Water Level | Messbereich: 20–100 mmWS, Toleranz: +/- 5 mmWS |
| High Water Level | Range: 60~200mmw.c., tolerance: +/-5mmw.c |
| Überlastdruck | 760 mmw.c. (7,6 kPa) |
| Betriebstemperatur | 85℃ max. |
| Schnittstellengröße | 5,5 mm Außendurchmesser, geeignet für Schläuche mit 5 mm Innendurchmesser |
| Montageanleitung | Das Diaphragma befindet sich in einer vertikalen Ebene. |
| Membranmaterial | Hochleistungs-Kieselgel, Langzeit-Einsatztemperatur >150℃. |
| Gehäusematerial | Technische Kunststoffe PA+GF (Brandschutzklasse UL94-V0) |
| Mechanische Lebensdauer | 50.000 Zyklen |
| Elektrische Lebensdauer | 100.000 Zyklen für den Hauptstromkreis |
Ähnliche Produkte
-
Wasserstandsschalter
Wasserstandsschalter für Waschmaschine mit Doppelpegelsteuerung B2G
Weiterlesen







