JETZT EIN KOSTENLOSES ANGEBOT ANFORDERN!
C6 HVAC Air Pressure Sensor Low Pressure 0.1 A 5VDC
The C6 HVAC air pressure sensor can detect the air volume of large heating equipment, boilers, water heaters, and so on. It can replace the air pressure switch to realize signal linear conduction.
HVAC Air Pressure Sensor
The wind pressure sensor is one of the most commonly used sensors in industrial practice, also known as a differential pressure sensor, which is widely used in various industrial self-control environments, involving boiler air supply, dust removal equipment, water conservancy, and hydropower, railway transportation, intelligent buildings, production self-control, aerospace, military industry, petrochemical, oil well, electric power, ship, machine tool, pipeline, and many other HVAC system products.
It not only can be compatible with the air pressure switch but also can output the linear signal. Meanwhile, the sensor not only can detect pressure points but many different points at the same time. Welcome visit our blogs or contact us to know about the difference between an air pressure switch and an air pressure sensor.
HVAC Air Pressure Sensor Specification
| Modellnummer | C6 without wire & connector |
| Arbeitsmedium | Luft oder Gas-Abgas |
| Druck standhalten | 2000Pa Max. (Pa to Psi) |
| Sensorgenauigkeit | ±2%(Hz) |
| Durchschlagsfestigkeit | 500 V AC (<3 mA) |
| Nennspannung | DC4.75V – DC5.25V |
| Nennstrom | 5 mA |
| Niedrige Auslastung | 50% |
| Betriebstemperatur | 40T90 (-40 bis 90℃) |
C6 HVAC Air Pressure Sensor Output Characters

Für mehr Informationen air pressure sensors or other pressure switches & flow sensors, Bitte klicken Sie auf den Link, um dies zu überprüfen.






