DEMANDEZ UN DEVIS GRATUIT DÈS MAINTENANT !
Capteur de niveau d'eau pour lave-vaisselle 72 mA 5 V CC
C4-A water level sensor is mainly used in the washing machine market which needs multiple water level selections, widely used in washing machines and dishwashers, used to detect the level of water.
Capteur de niveau d'eau
C4-A Washer Water Level Sensor
This fully automatic wave washer water level sensor is mainly used in the washing machine market where multiple water levels are needed. The C4-A water level sensor is specially designed for applications where precise tolerances are still required over a wide temperature range. Meanwhile, our C4-A water level sensor is used not only in washing machines but also in dishwashers to detect water levels.
A water level sensor it uses the air pressure generated in the process of water level rise to transmit the water level signal. When the washing machine controller receives the signal, it will start to calculate, and then issue the working order to the water electric valve according to the calculated data. This part is very important for the washing machine. If this part is damaged, it will appear inaccurate water injection or not work.
Water Pressure Switch Dishwasher Main Parameters
The water level sensor acts as a pressostat. When you set a pressure value, water is injected to produce water pressure, and when the pressure value is reached, electricity is automatically applied. Reach the switch function washing machine water level switch is divided into electronic (adjustable resistance) and switch type two, they are through the water level rise produced by the air pressure through the pipeline to the sensor to change the resistance or the internal switch on to make the computer action, it will be damaged after water injection is not allowed, long water injection does not move (operation), Drain the water without draining it (this is rare because the sensor is out of position). During maintenance, attention should be paid to checking whether the pipeline is broken, whether the seal is good at both ends, and whether the sensor is leaky. When checking the sensor, the air can be blown into the air by the mouth from the air inlet at the same time, and whether the resistance value at both ends of the sensor is changed or whether the switch is connected. The screw above the switch-type sensor is used to adjust the level of water injection.

C4-A Water Level Pressure Sensor Specification
| Numéro de modèle | C4-A Water Level Pressure Sensor |
| Tension | DC5V±2% |
| Tolérance du niveau d'eau | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Plage/fréquence du niveau d'eau | 0~325 mmWC / 26~21,4 (kHz) |
| Pression admissible | Max. 760 mm WC |
| Température de fonctionnement | 0~50°C (T50) |
| Humidité ambiante | 95% humidité relative Max. |
| Courant autorisé | 72 mA Max. |
| Taille de l'interface | Diamètre extérieur : 5,5 mm |
| milieu de travail | Air |
| Instructions d'installation | Le diaphragme est installé dans un plan horizontal et l'interface de pression se situe en dessous. |
| Diaphragme | Silicone |
| Matériau de la coquille | PP+GF, UL94 V-2 |
| Bobineur | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Durée de vie | 50 000 cycles |
Produits apparentés
-
Capteur de niveau d'eau
Interrupteur de commande du capteur de niveau d'eau pour chauffe-eau solaire C32-A008
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau connecté à l'alimentation 5 V CC de la machine à laver
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau du lave-vaisselle : température ambiante de 0 °C à 50 °C
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau pour lave-linge C2-A, électronique multi-signaux, 5 V CC
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de pression de niveau d'eau C31-A 0 – 325 mm H.C. Lave-vaisselle/Lave-linge
Lire la suite









