DEMANDEZ UN DEVIS GRATUIT DÈS MAINTENANT !
Capteur de niveau d'eau liquide pour machine à laver
Water Level Sensor for Washing Machine
We are the liquid water level sensor manufacturer in China, the C2-C is one of them and it can detect the level of the water. Which is suitable for different kinds of washing machines and dishwashers.
Partager cette page
Water Level Sensor for Washing Machine Features
- The C2-C is a water level sensor for washing machines, which can control multi-water levels.
- It is designed for the high-precision need when the washer is in a wide range temperature environment. So, our level sensor still can work well and stay at a stable water level no matter in summer or winter.
- Meanwhile, the C2 series sensors are tight & high-quality construction. Its shell material has UL94 V-2 fireproofing grade so that it can reduce some safety problems when used.
- People can install it easily and no need to change the switch size, universal & convenient.
- Besides, it has wide use in automatic wave washing machines, drum washing machines, dishwashers, and so on.
For more product information, welcome to click the link to see our product page. Meanwhile, REGAL is a pressure & flowing industry expert, welcome to visit our homepage for more information.
C2-C Level Sensor Specification
| Numéro de modèle | C2-C Water Level Sensor |
| Tension | DC5V±2% |
| Tolérance du niveau d'eau | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Plage/fréquence du niveau d'eau | 0~130 mmWC / 42.3~39.6 (kHz) |
| Pression admissible | Max. 760 mm WC |
| Température de fonctionnement | 0~50°C (T50) |
| Humidité ambiante | 95% humidité relative Max. |
| Courant autorisé | 72 mA Max. |
| Taille de l'interface | Diamètre extérieur : 5,5 mm |
| milieu de travail | Air |
| Instructions d'installation | Le diaphragme est installé dans un plan horizontal et l'interface de pression se situe en dessous. |
| Diaphragme | Silicone |
| Matériau de la coquille | PP+GF, UL94 V-2 |
| Bobineur | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Durée de vie | 50 000 cycles |
Produits associés
Produits apparentés
-
Capteur de niveau d'eau
Interrupteur de commande du capteur de niveau d'eau pour chauffe-eau solaire C32-A008
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau connecté à l'alimentation 5 V CC de la machine à laver
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau du lave-vaisselle : température ambiante de 0 °C à 50 °C
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau pour lave-linge C2-A, électronique multi-signaux, 5 V CC
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de pression de niveau d'eau C31-A 0 – 325 mm H.C. Lave-vaisselle/Lave-linge
Lire la suite









