JETZT EIN KOSTENLOSES ANGEBOT ANFORDERN!
Flüssigkeitsstandsensor für Waschmaschine
Water Level Sensor for Washing Machine
We are the liquid water level sensor manufacturer in China, the C2-C is one of them and it can detect the level of the water. Which is suitable for different kinds of washing machines and dishwashers.
Diese Seite teilen
Water Level Sensor for Washing Machine Features
- The C2-C is a water level sensor for washing machines, which can control multi-water levels.
- It is designed for the high-precision need when the washer is in a wide range temperature environment. So, our level sensor still can work well and stay at a stable water level no matter in summer or winter.
- Meanwhile, the C2 series sensors are tight & high-quality construction. Its shell material has UL94 V-2 fireproofing grade so that it can reduce some safety problems when used.
- People can install it easily and no need to change the switch size, universal & convenient.
- Besides, it has wide use in automatic wave washing machines, drum washing machines, dishwashers, and so on.
For more product information, welcome to click the link to see our Produktseite. Meanwhile, REGAL is a Experte für Druck- und Strömungstechnik, Besuchen Sie unsere Homepage für weitere Informationen.
Spezifikation des C2-C-Füllstandssensors
| Modellnummer | C2-C Water Level Sensor |
| Stromspannung | DC5V±2% |
| Toleranz gegenüber dem Wasserstand | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Wasserstandsbereich/Frequenz | 0~130 mmWC / 42.3~39.6 (kHz) |
| Zulässiger Druck | Max. 760 mmWC |
| Betriebstemperatur | 0~50°C (T50) |
| Umgebungsfeuchtigkeit | 95% relative Luftfeuchtigkeit Max. |
| Zulässiger Strom | 72 mA Max. |
| Schnittstellengröße | Außendurchmesser: 5,5 mm |
| Arbeitsmedium | Luft |
| Montageanleitung | Die Membran ist in einer horizontalen Ebene installiert, und die Druckschnittstelle befindet sich unterhalb |
| Membran | Silikon |
| Gehäusematerial | PP+GF, UL94 V-2 |
| Spulenformer | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Nutzungsdauer | 50000 Zyklen |
Verwandte Produkte
Ähnliche Produkte
-
Wasserstandssensor
Wasserstandssensor an 5 V Gleichstrom der Waschmaschine angeschlossen
Weiterlesen









