DEMANDEZ UN DEVIS GRATUIT DÈS MAINTENANT !
Capteur de niveau d'eau connecté à l'alimentation 5 V CC de la machine à laver
The water level signal sensed by the water level sensor is transmitted to the controller, and the computer in the controller compares the measured water level signal with the set signal.
C32-B Water level sensor connected Features
The water level sensor acts as a pressure switch. When you set a pressure value, water is injected to produce water pressure, and when the pressure value is reached, electricity is automatically applied. Reach the switch function washing machine water level switch is divided into electronic (adjustable resistance) and switch type two.
The water level signal sensed by the water level sensor is transmitted to the controller, and the computer in the controller compares the measured water level signal with the set signal. What’s more, as a professional manufacturer of pressure & flow products, our water level switch, water level sensor, flow sensor, etc are suitable for washing machines, dishwashers, gas boilers, and water heaters. Please click the link to see more.
C32-B Water Level Pressure Sensor Specification
| Numéro de modèle | C32-B Water Level Pressure Sensor |
| Tension | DC5V±2% |
| Tolérance du niveau d'eau | Min. +/-5 mmWC, Standard +/-10 mmWC |
| Plage/fréquence du niveau d'eau | 0~325 mmWC / 26~21,4 (kHz) |
| Pression admissible | Max. 760 mm WC |
| Température de fonctionnement | 0~50°C (T50) |
| Humidité ambiante | 95% humidité relative Max. |
| Courant autorisé | 72 mA Max. |
| Taille de l'interface | Diamètre extérieur : 5,5 mm |
| milieu de travail | Air |
| Instructions d'installation | Le diaphragme est installé dans un plan horizontal et l'interface de pression se situe en dessous. |
| Diaphragme | Silicone |
| Matériau de la coquille | PP+GF, UL94 V-2 |
| Bobineur | PA66+GF, GWIT>650°C |
| Durée de vie | 50 000 cycles |
Produits apparentés
-
Capteur de niveau d'eau
Interrupteur de commande du capteur de niveau d'eau pour chauffe-eau solaire C32-A008
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau du lave-vaisselle : température ambiante de 0 °C à 50 °C
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de niveau d'eau pour lave-linge C2-A, électronique multi-signaux, 5 V CC
Lire la suite -
Capteur de niveau d'eau
Capteur de pression de niveau d'eau C31-A 0 – 325 mm H.C. Lave-vaisselle/Lave-linge
Lire la suite










