SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Sensor de fluxo 5 VCC adequado para aquecedor de água
The F23 is a flow sensor, straight through turbine type, for a wide range of wall-mounted furnaces and water heaters. professional service, 10 years factory.
Sensor Flow Switch Description
The F23 sensor flow switches flow sensor is also a straight-through turbine-type sensor, which adopts the principle of a spiral flow guide cylinder. When liquid flows through the flow guide cylinder, DC becomes an eddy current. The speed of the magnetic rotor placed in the flow guide cylinder is proportional to the velocity. Hall sensors are installed on the circuit board since the rotation speed and transmit the square wave frequency through the circuit. The hall element and the cavity are packaged as a whole, without screws to avoid cracking. This product is suitable for use in wall-mounted furnaces, water heaters, and drinking water systems.
F23 sensor flow switches flow sensor is characterized by a fast interface mode, working flow range of 1.0L/Min to 30LMin, high quality, high precision products, good electromagnetic compatibility, wide pressure loss, and excellent sealing performance.
Especificação do sensor de vazão
| Número do modelo | F23 Flow Rate Sensor |
| Tipo de terminal | Conector e fio padrão de 3 pinos (padrão de 150 mm, também personalizável) |
| Tipo de interface | 2*G1/2 |
| Intervalo de fluxo operacional | 1 L/min a 30 L/min |
| Rigidez dielétrica | 500 VCA (<3 mA) |
| Tensão de operação | CC 4,75 V a CC 5,25 V |
| Corrente operacional | 15mA |
|
Ciclo de trabalho de baixa potência |
50% |
| Pressão de sobrecarga | 12Bar (@40℃) |
| Temperatura de trabalho | -15 a 85℃ |
| Vida útil com carga | 200.000 ciclos |
| Nível de proteção | IP20 |











