SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Sensor de vazão de água F21 12 Bar
The F21 is a water flow rate sensor that has a G1/2 screw thread connector, which is high quality & high precision. It is widely used in wall-hanging boiler, water heater, water dispenser, etc.
Flow Rate Sensor Description
The REGAL F21 liquid flow rate sensor belongs to the straight barrel turbine type sensor, we also can call it water flow detector as well. Meanwhile, the working principle is according to the spiral guide tube principle and this design can improve the precision and low pressure low. So tha it will have a very good performance in in wall-hanging boiler, water heater, water dispenser, etc. However, different products have differenet design and requirement for the flow sensor. Such as the connection way, cable length, pressure requirement, and so on.
The F21 flow rate sensor has a G1/2 screw thread connector, which is high quality & high precision. If it connect with the Hall element, it don’t need to install extra screws. The element and sensor will form a closed cavity so that the dehiscent situation won’t happen. Besides, this flow rate sensor also has a good compatibility in electromagnetism.
What’s more, you also can custom the cable length, welcome to contact us to discuss the details.
For more water flow sensors, welcome to visit the page and if you need to know more about REGAL welcome to visit our home page to check. Moreover the flowing product, we also has the air pressure switch and sensors, safety relief values, water level switch & sensors, and so on. Thank you very much!
Especificação do sensor de vazão
| Número do modelo | F21 Flow Rate Sensor |
| Tipo de terminal | Conector e fio padrão de 3 pinos (padrão de 150 mm, também personalizável) |
| Tipo de interface | 2*G1/2 |
| Intervalo de fluxo operacional | 1 L/min a 30 L/min |
| Rigidez dielétrica | 500 VCA (<3 mA) |
| Tensão de operação | CC 4,75 V a CC 5,25 V |
| Corrente operacional | 15mA |
|
Ciclo de trabalho de baixa potência |
50% |
| Pressão de sobrecarga | 12Bar (@40℃) |
| Temperatura de trabalho | -15 a 85℃ |
| Vida útil com carga | 200.000 ciclos |
| Nível de proteção | IP20 |











