SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Sensor de fluxo de água com interruptor tipo turbina G1/2*2
F11 Water Flow Sensor Description
The F11 water flow sensor switch has 2*G1/2 connectors and its working principle is according to the Karman vortex which is installed in the eddy current plate in the slow flow area. And its rotation speed is proportional to the flow rate generally.
The F11 water flow sensor working principle is according to the Karman vortex which is installed in the eddy current plate in the slow flow area, which has 2*G1/2 connectors and its cable length and type can be customed. Generally, its rotation speed is proportional to the flow rate. That is when the magnetic core rotates the hall effect sensor will detect its speed so that the flow sensor can output the SWFM value.
It can be used in gas boilers, water heaters, water dispensers, etc.
F11 Flow Sensor Features
- It has a competitive price with high precision performance so it will be a perfect product be the alternative sensor for any brand.
- Meanwhile, this water flow sensor also has good electromagnetic compatibility & wide range of working temperatures. So, this lets it has a wide application range in different kinds of devices.
- The F1 series also has a very low-pressure loss when used and its testing components won’t be blocked by the particulate matter easily. So that it can reduce the maintenance cost and increase service life.
- For more flow sensor types, please click the link to check. Meanwhile, REGAL is a pressure & flowing industry expert, welcome to visit our homepage for more information.
C2-C Level Sensor Specification
| Número do modelo | F11 Water flow sensor |
| Tipo de terminal | 3-pin standard connector & wire (customizable) |
| Tipo de interface | 2*G1/2 |
| Intervalo de fluxo operacional | 1 L/min a 30 L/min |
| Rigidez dielétrica | 500 VCA (<3 mA) |
| Tensão de operação | CC 4,75 V a CC 5,25 V |
| Corrente operacional | 15mA |
|
Ciclo de trabalho de baixa potência |
50% |
| Pressão de sobrecarga | 12Bar (@40℃) |
| Temperatura de trabalho | -15 a 85℃ |
| Vida útil com carga | 200.000 ciclos |
| Nível de proteção | IP20 |











