SOLICITE UM ORÇAMENTO GRÁTIS AGORA!
Sensor de fluxo F13 com turbina e conector de cabeça dupla, vida útil de 200.000 ciclos.
F13 belongs to the flow sensor turbine type which is designed by the Karman vortex principle. It is widely used in gas boilers, water heaters, water dispensers, washing machines, and dishwashers.
Flow Sensor Turbine Feature
The F13 is a flow sensor turbine type and the hall sensor can detect the speed and change it into the square wave frequency so you can use the oscilloscope to read the value. This kind of flow sensor has a high-precision output and works stably as well as the sensor cost is not expensive. And the electromagnetic compatibility
Meanwhile, it requires a very low working voltage that is from 4.75 VDC to 5.25 VDC so that it will be safe for the operator. Its working temperature is from -15 to 85 ℃, which is a wide range. As well as this flow sensor has a long working life which is more than 200,000 hours.
Besides, the F1 series also has the F11, F12, and F13 sensors for your options, which are dependent on your installation requirement because the port for connection is different. For example, the F11 has 2*G1/2, the G12 has 1*G/12 & 1*quickly connect, and the G13 has 2* quickly connect. Welcome to contact us to get more details.
What’s more, as a professional supplier, we not only supply different kinds of flow sensors but also supply air pressure switches & sensors, water pressure level switches & sensors, and safety valves, etc.

Flow Sensor Turbine Specification
| Número do modelo | F13 Flow Sensor |
| Tipo de terminal | Conector e fio padrão de 3 pinos (padrão de 150 mm, também personalizável) |
| Tipo de interface | 1*G1/2 & 1*quickly contact connector |
| Intervalo de fluxo operacional | 1 L/min a 30 L/min |
| Rigidez dielétrica | 500 VCA (<3 mA) |
| Tensão de operação | CC 4,75 V a CC 5,25 V |
| Corrente operacional | 15mA |
|
Ciclo de trabalho de baixa potência |
50% |
| Pressão de sobrecarga | 12Bar (@40℃) |
| Temperatura de trabalho | -15 a 85℃ |
| Vida útil com carga | 200.000 ciclos |
| Nível de proteção | IP20 |











