GET A FREE QUOTE NOW!
F9 Water Flow Sensor for Coffee Machines and Water Dispensers
The flow sensor is based on the traditional rotorstructure, flow rate range from 0.L/M to 3L/Min.
Share This Page
F9 Water Flow Sensor
The flow sensor is based on the traditional rotorstructure, flow rate range from 0.L/M to 3L/Min.
Ritor flow sensors are available with multi choice of mounting base, simple structure and high reliability, Thin, light weight and low price, Tough structure against high water pressure lt typical used in Coffee machine, Drinking machine .Initial output frequency setting is optional.


Specification
| Electrical connection | 3Pin(customizable) |
| Connection | G1/2 Screw or Quick snap |
| Flow rate Range | 0.1L/Min to3L/Min |
| Power Supply | DC4.75V-DC5.25V |
| Current load free | 4mA |
| Output | Pulse (5V with 50% Duty cycle) |
| Max Operating Pressure | 8Bar(@25 C) |
| Working Tempreature | +4℃ to +45℃ |
| Durability | 1,000 Hours(Continuously) |
| Characteristic line formula | f=28Q-4 customizable |
Related Products











